U ZLATÉHO BUŘTU
Pihel 1, Nový Bor; tel.: 487 722 923

Těšili jsme se do hospody po dlouhém mrazivém pochodu jako malé děti, ale když jsme nakoukli do jídelního lístku, úplně jsme se vyděsili... ceny rozhodně nebyly lidové a restaurace nebyl jen tak obyčejný motorest, ale zařízení pro cizince a českou smetánku (což dokazovaly i zápisy celebrit v knize hostů.
Což o to, prostředí bylo velmi příjemné a i obsluha se k nám chovala jako k lidským bytostem, koneckonců, pivo nejdražší zase až tak nebylo a našli jsme i něco k jídlu, co by tolik nezatížilo naši kapsu.
Restaurace leží strategicky na hlavní silnici Česká Lípa - Nový Bor, ale dovnitř se vchází zadem. Z předsíňky, kde je spousta rozomilostí (starožitný sekretář a kočárek-košatinka, ve kterém vesele rostou květiny - petrklíče, hyacinty atd.), vedou dveře nejen na WC (IA kvality, papír, ručníky, mýdlo, voda, zrcadlo, vše k dispozici), ale vlevo se dostaneme do restaurace.
Proti zaběhaným zvyklostem výčep je až v další místnosti vpravo, takže není nutno překonávat hrozen štamgastů, nalepených k pípě (upřímně řečeno, tady to nehrozí vůbec:-)). V restauraci je sedm stolů pokrytých zelenými ubrusy po šesti místech a jeden pro deset lidí, v jednom rohu jsou krbová kamna, vše ve světlém dřevě, příjemné. Na svou příležitost čeká i dětská sedačka.
U výčepu to není o nic méně načinčané, tři stoly se šesti místy bez ubrusů, jen s prostíráním, a jeden před pípou ze starého mandlu (bílý ubrus) pro dva lidi.
Stěny jsou šmouhatě okrové, ozdobené obrázky dětí a chaloupek, strop ze světlého dřeva, a to včetně klimatizace, žádné plechové bedýnky a roury. Podlaha padřevo a perský kusový koberec. Nad výčepním pultem je police s pivními lahvemi, obdařenými keramickými uzávěry a s dekorativními bobulemi ve sklenicích. Sem tam se najde nějaký starý artefakt (lis, kafemlejnek, lívanečník, hrnec, hodiny, hasičská helma), mezi okny je hezká police s kořenkami.
Jak už jsem zmínil, jídlo je dražší (průměr 160 korun), ale porce jsou velké a chutné. Přesnídávková polévka přijde na 25 korun (babiččina s knedlíčkem 30), předkrmy (bramborové placičky s nivou 65,-) se dají pořídit do stovky, saláty mezi 50 a 80 korunami. Pivo velmi dobré.
Obsluha je úslužná, decentní... ale zachovává si určitý odstup, jak je v nóbl kraji zvykem. V knize hostů se to hemží zápisy celebrit zvučných jmen.
Berou tu stravenky Gastrotur, TicketPro, Checque deJeuner.

Otvírací hodiny

   Po - Čt  11 - 23
   Pá - So  11 - 24
        Ne  11 - 22 (v l=tě do 23)

Sortiment piva:

Prazdroj.......25,-
Ceny v korunách a za půllitr. Poslední záznam 24.1.2004.
PRAZDROJ